Okres historyczny 2
W XIX w. folwarkiem administrowali Jarząbowie. Natomiast wieś Mościbrody była majątkiem rządowym. W 1827 r. wieś zamieszkiwało 135 osób w 27 domach, w 1883 r. było 134 mieszkańców w 10 domach. Z powyższego wynika, że w dobie powstań narodowych demografia nie uległa wahaniom, natomiast uległ zniszczeniu majątek mieszkańców wsi.
Folwark w Mościbrodach powstał w latach 40. XIX wieku.Istniejący do dzisiaj dwór ufundował w 1848 r. Andrzej Jarząb, w miejscu skromniejszej siedziby administratorów. Okolica piękna, teren lekko pofałdowany, ziemia wilgotna, dobra pod parkowe nasadzenia oraz liczne stawy – obfite w karpie, sprzyjały bujnemu rozkwitowi majątku. Majątek i dwór rozwijał się pod skutecznym zarządem fundatora do wybuchu powstania styczniowego. Gospodarstwo przynosiło wysokie plony, karpie ze stawów rybnych znane były w całym Królestwie. Jarząbowie organizowali koncerty muzyki patriotycznej i wieczory polskiej poezji romantycznej.
Okres ten nie trwał jednak zbyt długo. W 1863 roku, za udział w powstaniu styczniowym właściciela gospodarstwa Andrzeja Jarząba, dobra do niego należące skonfiskowano. Rodzina, chcąc zachować majątek, przepisała go na Józefa, który nie brał udziału w powstaniu.