Okres historyczny 4
Latem 1915 roku rodzina Maniukinów udała się w długą podróż do Rosji, pozostawiając w Mościbrodach swój dobytek.
Opuszczony w 1915 roku majątek zajęli Niemcy. Po wycofaniu się ich wojsk w 1918 roku, folwark został przejęty przez Państwo Polskie. W okresie międzywojennym dzierżawił go Stanisław Gloger, dbając głównie o rozwój gospodarczy. Podczas II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie. Majątek zamieniono na Liegenschaft chroniony przez posterunek żandarmerii. Były też próby hodowli kauczuku dla celów wojskowych.
Ten Liegenschaft był celem rekwizycji dokonanej w 1942 r. przez członków pierwszej sekcji bojówki nr 105 konspiracyjnej organizacji Miecz i Pług z Siedlec. Zarekwirowano jajka kurze i cukier z punktu kontyngentowego urządzonego przez okupantów w oficynie dworskiej. Tutaj rolnicy za dostarczone jaja otrzymywali wódkę kontyngentową i cukier. Zdobyte towary przewieziono do młyna w Rakowcu. Jego właściciel Zbucki rozprowadził je później kanałami konspiracji. W akcji uczestniczył ze swymi kolegami Tadeusz Sobieszczak „Dudek”.
Po wojnie gospodarstwo przeszło pod władanie PGR-u, który we dworze ulokował swoich pracowników. Dwór z roku na rok popadał w coraz większą ruinę i ulegał stopniowej dewastacji.
Od 2000 roku majątek jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, którzy w ostatnim momencie uratowali go przed całkowitą ruiną.
Dwór i budynki folwarczne po gruntownej rekonstrukcji nie utraciły dawnego stylu i klasy. Dwór odrestaurowano ze szczególnym uwzględnieniem detali architektonicznych z okresu jego świetności. Odrestaurowany i starannie utrzymany, skłania do refleksji nad smutnym losem tylu innych dworów czekających na wskrzeszenie i przywrócenie im dawnej świetności.